A leginkább munkaigényes és legtöbb rááldozott szabadidőt igénylő érettségi az állampolgári ismeretek érettségi. Ennek oka, hogy terjedelmes beadandót (projektmunkát) követel, amihez több könyv beszerzése és áttanulmányozása szükséges. Az elvárásokat a 2024 január szabályozás irja elő, részletesen meghatározva 4 követelményt. Csak annak javasolt ennek a tantárgynak a választása (érettséginek) aki sok szabadidőt tud áldozni a feladatra. [Európai Uniós választások (2025)]
Új információk a vizsgáról (2024 december 20):
Érettségiző tanulók: Hamvai Dorka, Tóth Evelin, Rafael Éva, Lutz Linda
ÉRETTSÉGIZÉS
1.) Tételsor: Összesen 20 db tételt kell megtanulni és az érettségi vizsgán húzni ezekből. Ezek lejjeb megtekinthetőek. Kidolgozásukat melőbb el kell kezdeni, Amit lehet azt a tankönyvből.
2.) Projekt-dolgozat: Egy 15 - 16 oldalas projektmunka elkészítése. (Terjedelme mellékletek nélkül, 12-es betűmérettel, másfeles sortávolsággal 10–12 oldal kell legyen, amihez társul a 3-4 oldalnyi melléklet a portfólióval.) Az elkészült munkát a vizsgázónak legkésőbb az írásbeli vizsgaidőszak kezdetéig kell beadnia a vizsgát szervező intézményben, és azt a továbbiakban írásbeli vizsgadolgozatként kell kezelni.
3.) Munkanapló: A projektmunka leadásakor a vizsgázónak mellékelnie kell a munkanaplót. Ebben röviden le kell írnia a feladatválasztással kapcsolatos motivációkat, a munkája során felmerült problémákat, kérdéseket, tapasztalatokat, a projektmunka készítése során alkalmazott módszereket, a döntési helyzeteket, az esetleges akadályokat és ezek megoldását, a feladatmegoldás során tapasztalt személyes élményeket.
4.) Portfólió: A portfólió az elkészült projektmunka mellékletét képezi. A projektkészítés közben készült jegyzeteket, vázlatokat, nyersváltozatot, meghívókat, fényképeket és bármilyen más a vizsgázó által kiválasztott dokumentációt a vizsgázó portfólióba rendezi.
5.) Konzultációk: az önálló témaválasztás után legalább 3 konzultáció alkalmával irányítsa a vizsgázót a feladat elkészítésében, a munkafolyamatról készült munkanaplót ellenőrizze, végül pedig a munka folyamatát a megadott szempontok szerint értékelje.
A projektmunka elkészítésének ajánlott menete:
a) a téma kiválasztásához szükséges (esetleges) megbeszélés,
b) a téma kiválasztása után hipotézis vagy célkitűzés kialakítása,
c) bibliográfia készítése - a fontos irodalmak kiválasztása,
d) tervezet készítése a munka részeire, illetve a munka ütemezésére vonatkozóan,
e) részfejezet készítése,
f) a nyers változat elkészítése, leadása,
g) bírálat,
h) korrigálás,
i) végleges produktum leadása.
TÉTELSOR (2025)
- 1.A magyar alkotmány (önálló munkában kell kidolgozni)
- 2.Az állami szuverenitás (önálló munkában kell kidolgozni)
- 3.Az állampolgárság (önálló munkában kell kidolgozni)
- 4.Az állam felségjelvényei és más nemzeti jelképei (önállóan)
- 5.A képviseleti demokrácia és a választási rendszer (önállóan)
- 6.A közvetlen demokrácia és a népszavazás (önállóan)
- 7.A társadalmi normák (73)
- 8.A jog szerepe a társadalomban (73-74)
- 9.Az információs jogok (135)
- 10.A személyes adatok védelméhez való jog (135-136)
- 11.A közérdekű adatok nyilvánosságához való jog (137)
- 12.A jogérvényesítés (137-138)
- 13.A köztársasági elnök (192-193)
- 14.Az államfői intézmény jellege (193)
- 15.Az Egyesült Nemzetek Szervezete
- 16.Az ENSZ szervei
- 17.A NATO
- 18.Az EBESZ
- 19.Az Európa Tanács
- 20.Az Európai Unió
Ajánlott könyvek:
Több könyv is megfelelhet a bibliográfia követelményeknek, de egyeztetés szükséges a konzulenssel. Az EU témához egyelőre é ezeket találtam:
- Kukorelli István - Pozsár-Szentmiklósy Zoltán: Állampolgári ismeretek (2017)
- TéglásiAndrás: Tanulmányok a választójog, választási rendszerek és a népszavazás aktuális kérdéseiről. 2019.
- Cserny Ákos: A választási renddzerek egyes intézményei az uniós országokban 2018
- Balogh Làszló: Kormányformák, válaszrási rendszerek, választások Kelet- és Kelet-közép Európában. 2012.
Választható témák
1. Vállalkozás és vállalat – Az üzleti terv
Mutassa be a hazai vállalkozások működési mikro- és makrokörnyezetének főbb jellemzőit! Munkája során legalább három szempontból vizsgálja meg a kérdést! Lehetséges szempontok: jogi előírások, piaci viszonyok, etikai megfontolások, fogyasztói igények, földrajzi adottságok, vállalkozói kompetenciák. Készítsen üzleti tervet egy ön által választott terméket vagy szolgáltatást értékesítő vállalat számára. Az
üzleti terv elkészítésének célja, hogy segítsen eldönteni, hogy érdemes-e belekezdeni a vállalkozói tevékenységbe. Az anyag összeállításához vegye figyelembe a következő szempontokat: a konkrét termék vagy szolgáltatás bemutatása, a vállalkozás mikro- és makrokörnyezetének bemutatása, szervezeti struktúra, pénzügyi terv. Üzleti tervéhez csatoljon egy kockázatelemzést is, amelyet SWOT vagy PESTEL módszerrel készítsen
el.
2. Az országgyűlési, önkormányzati és európai parlamenti választások
Mutassa be a többségi, arányos és vegyes választási rendszerek főbb jellemzőit öt európai országban! Milyen előnyei és hátrányai lehetnek a felsorolt választási rendszereknek? Az összehasonlító elemzés lehetséges szempontjai: szavazatok hasznosulása, egyéni jelöltek és pártok szerepe, helyi közösségek érdekérvényesítő képessége, választási küszöb, kormány stabilitás kérdése, kis pártok szerepe, választói akarat megvalósulása, esetleges torzulása. Készítsen választási eredményeken alapuló összehasonlító tanulmányt a brit, a belga és a magyar választási rendszerre fókuszálva és elemezze a három ország legutóbbi választási eredményét a fenti szempontok alapján!
3. A Magyar Honvédség békefenntartó tevékenysége
Milyen nemzetközi válságkezelői és békefenntartói feladatokat látott el Magyarország a rendszerváltoztatást követően (1990-2023)? Mutasson be egy Európán kívüli és egy európai békemissziós színteret az elmúlt időszakból! Hogyan kapcsolódott be a Magyar Honvédség a különböző missziókba, milyen jogi és politikai döntések álltak ennek hátterében? Milyen konkrét feladatok vártak a békefenntartói tevékenységet folytató
katonákra, és milyen veszélyeket hordozott magában a küldetés? Tárja fel, milyen nemzetközi koalíciós együttműködés kísérte ezeket a békemissziókat! Elemezze kérdőíves felmérés segítségével, hogy a kortárs környezet milyen mértékben van tisztában a Magyar Honvédség békefenntartó te5vékenységével.